Profesionalni roštilji

Profesionalni roštilji su najzastupljeniji uređaji u profesionalnim kuhinjama. Sa velikom metalnom površinom za pečenje, na kojoj se mogu spremati različite vrste jela, uz odličnu preglednost samog procesa pripreme.

Prilikom odabira roštilja, važno je obratiti pažnju na nekoliko stvari, kako bi kupili ono što će biti najefikasnije u Vašoj kuhinji.

Gasni ili električni roštilj?

Oba roštilja, gasni i električni, rade na sličan način – grejanje ploče pomoću snažnih grejača ili gasnih gorionika, smeštenih odmah ispod roštilj ploče, dok neki profesionalni roštilji imaju grejne elemente ugradjene dirketno u ploču.

Gasni (plinski) roštilji, imaju tendenciju da se brže zagrevaju od električnih. Ako se koriste učestalo, dugoročno su štedljiviji od strujnih roštilja (osim u jednom slučaju).

Električni roštilji, su malo fleksibilniji u odnosu na gasne. Dostupni su kao veliki i snažni uredjaji, ali i kao mali „plug-in“ aparati, idealni za mobilni ketering. Profesionalni električni roštilji su ponekad jedino rešenje, za kuhinje gde nije moguće koristiti gas zbog bezbednosnih razloga (na primer kada je kuhinja ispod nulte kote objekta).

Najnoviju generaciju predstavljaju roštilji sa termalnim fluidom – električni grejači uronjeni u termalni fluid. Velika zapremina omogućava stabilnu temperaturu, uz minimalni pad temperature nakon stavljanja na grejnu ploču čak i smrznute hrane, ali i smanjene troškove eksploatacije – FLASHGRILL.

 

Kako napraviti najbolji izbor?

Ukoliko Vam je roštilj ploča primarno područje za termičku obradu hrane, pravi izbor roštilja može napraviti veliku razliku u krajnjim rezultatima. 

Ukoliko ste odlučili koji energent ćete korostiti (struja ili GAS), neophodno je napraviti izbor uzimajući u obzir 3 aspekta:

ravna roštilj ploča

Veličina roštilj ploče - grejna površina

Što je veća roštilj ploča, to više hrane može istovremeno da se peče. Medjutim, veliki profesionalni roštilji zauzimaju puno prostora, pa možda nisu pogodni za manje kuhinje. Takodje bitan faktor je energija za zagrevanje, što je veća roštilj ploča, to će biti potrebno više utrošene energije za održavanje radne temperature. Veći roštilji imaju više zona grejanja tako da se ne mora koristiti ceo roštilj – ušteda energije grejanjem samo onog dela koji je dovoljan da zadovolji trenutne potrebe.

Roštilji se izradjuju u standardnim dimenzijama za kuhinjske linije 600, 700 ili 900.

U svakoj liniji su standardizovane širine uredjaja, koje mogu biti: 300, 400, 600, 800, 1000 ili 1200 mm.

Materijal roštilj ploče

Može biti liveno gvoždje, čelik, hromirana površina ili staklokeramika. 

Liveno gvoždje je veoma popularan materijal, izuzetno izdržljiv i dobro zadržava temperaturu – savršeno za frekventnu upotrebu. Medjutim, potrebno je povremeno dodavati masnoću, kako bi se sprečilo lepljenje hrane. Ukoliko se ne čisti redovno, dolazi do stvaranja naslaga zagorele hrane, koje osim što su štetne po zdravlje, stvaraju i toplotnu izolaciju i smanjuju učinak.

Čelik je verovatno najčešći materijal za izradu roštilj ploča, uglavnom zbog brzog zagrevanja i lakog čišćenja same površine. Bitna je debljina same ploče, obzirom da tanke čelične ploče (<6mm), ne zadržavaju temperaturu kao one od livenog gvoždja.

Hromirane roštilj ploče su u osnovi čelične ploče sa hromiranom površinom, koja je vrlo efikasna u prenosu toplote na hranu uz vrlo malo emitovanja toplote u prostor kuhinje, kao i uštedu energije. Pored toga, hromirana ploča je posebno korisna u sprečavanju lepljenja delikatne hrane za ploču.

Staklokeramika je relativno nova tehnologija u izradi roštilj ploča. Profesionalni roštilji sa pločama od staklokeramike su visoko efikasni, jer se više energije usmerava direktno u hranu umesto u ploču. Staklena površina je mnogo lakša za čišćenje (uz specijalne strugače kako se ne bi oštetika površina).

ploča roštilja od čelika
ploča roštilja od čelika

Oblik ploče roštilja - ravna, rebrasta ili kombinovana?

Pored standardnih ravnih roštilj ploča, u ponudi su i ploče sa malim žlebovima. 

Te ploče se popularno zovu rebraste ploče. Ovi kanali odvode suvišnu masnoću i istovremeno dodaju „tragove grilovanja“ na hrani. Iako je rebrasta ploča odlična za meso i krupno povrće, nije pogodna za sve. Ako pečete jaja i sitno sečeno povrće, mnogo je bolje koristiti ravnu ploču. 

U ponudi su i roštilji sa kombinacijom ravne i rebraste ploče – kombinovani, kao odličan kompromis ako su Vam potrebna oba stila pečenja.

Samostojeći ili stoni roštilj?

Samostojeći roštilji stoje na svom postolju, obično sa donjom policom za odlaganje, pogodni za tradicionalnu postavku kuhinjske linije. Stoni roštilji – nazivani još i top roštilji, najčešće se postavljaju na niske hladne stolove – chef base, ukoliko je prostor ograničen, pomažući Vam da napravite efikasnu kuhinjsku liniju.

NAPOMENA: Profesionalni roštilji moraju biti pozicionirani ispod kuhinjske nape, kako bi se prikupile uljne pare i sprečilo širenje mirisa.

HOME » kuhinjska oprema » Termo blok » Linija 900 » Roštilji

Prikazani svi od ukupno 2 proizvoda

Gasni roštilj kombinovana ploča ATALAY AGI-890ND

1.560  cena bez PDV-a

Profesionalni samostojeći gasni roštilj kombinovana ploča - na zatvorenom postolju

Gasni roštilj sa ravno-rebrastom pločom

  • ravno-rebrasta grejna ploča
  • ploča izradjena od čelika debljine 10mm
  • otvor za sakupljanje masnoće sa kasetom
  • nezavisna kontrola temperature ploča
  • sigurnosni ventil sa pilot plamenom i termosondom
  • piezzo upaljač

Gasni roštilj kombinovana ploča ATALAY AGI-890NDS

1.178  cena bez PDV-a

Gasni roštilj kombinovana ploča

TOP gasni roštilj sa ravno-rebrastom pločom

  • ravno-rebrasta grejna ploča
  • ploča izradjena od čelika debljine 10mm
  • otvor za sakupljanje masnoće sa kasetom
  • nezavisna kontrola temperature ploča
  • sigurnosni ventil sa pilot plamenom i termosondom
  • piezzo upaljač
  • opcionalno zatvoreno postolje sa vratima:
postolje za termičke uredjaje